werkbund12

Związek Gospodyń Domowych
W latach międzywojennych istotne znaczenie w kształtowaniu mieszkań społecznie najpotrzebniejszych miała (zwłaszcza w Niemczech) przemiana struktury społeczeństwa, polegająca na zmieniającej się roli kobiet w rodzinach, zwłaszcza robotniczych. Z jednej strony dążenie kobiet do emancypacji, do odgrywania istotnej roli w społeczeństwie, z drugiej strony konieczność podjęcia pracy zawodowej, utrudniały opiekę nad dziećmi i prowadzenie domu. Proces ten zauważany był przez architektów-nowatorów, którzy swoje zadania postrzegali jako rodzaj posłannictwa na rzecz budownictwa mieszkaniowego dla ludności pracującej. W przygotowaniu planów budynków i urządzaniu wnętrz domów wystawy WuWA brały udział przedstawicielki Związku Gospodyń Domowych z Wrocławia. Związek Gospodyń Domowych ocenił wystawę Werkbundu w Stuttgarcie. Obok pełnego uznania dla dobrych propozycji Związek, w tak zwanej „Negatywnej Karcie Życzeń”, sformułował 17 postulatów dotyczących wad nowego budownictwa.

1. Nie chcemy domów i mieszkań, w których dzieci nie mogą zdrowo rosnąć.
2. Nie chcemy mieszkań składających się z jednego pomieszczenia podzielonego jedynie przy pomocy ścianek do połowy jego wysokości, które nie pozwalają na odcięcie się od hałasów i zapachów.
3. Nie chcemy zdecentralizowanych planów mieszkań, które mają długie korytarze, wiele pokoi tylko z jednym wyjściem, z łazienkami, sypialniami i pokojami dla dzieci w przybudówkach lub na uboczu.
4. Nie chcemy mieszkań bez przedpokoi albo miejsca na garderobę.
5. Nie chcemy schodów i korytarzy, które są niewystarczające do codziennego użytku.
6. Nie chcemy mieszkań bez komórek na codzienne zapasy żywności i sprzęty.
7. Nie chcemy domów bez piwnic, strychów i suszarni.
8. Nie chcemy otwartych tarasów wystawionych na niepogodę.
9. Nie chcemy tarasów lub ogrodów na dachach bez wystarczająco chroniących barierek.
10. Nie chcemy poręczy schodowych, które zamiast chronić mogą spowodować upadek.
11. Nie chcemy wielkich drzwi i okien, które utrudniają i podrażają sprzątanie, i które dają za małą ochronę cieplną.
12. Nie chcemy niekorzystnie położonych łazienek w stosunku do pokoi rodziców i dzieci, chcemy umieszczenia ich między tymi pokojami.
13. Nie chcemy pokoi dla dzieci, w których łóżka umieszczone są nad sobą, w których nie ma miejsca do zabawy i pracy.
14. Nie chcemy sypialni z łóżkami, które muszą być chowane w ścianie.
15. Nie chcemy pokoi mieszkalnych, które stanowią przejścia do innych pomieszczeń.
16. Nie chcemy kuchni o wymiarach tak małych, że tylko puste i nieużywane wyglądają na wystarczające. Porównania z kuchniami „Mitropy” nie mogą dotyczyć gospodarstw domowych.
17. Nie chcemy mebli i wyposażenia, które swoją formą i surowcem zaprzeczają potrzebom życiowym ich użytkowników i nie pozwalają rozpoznać pierwotnego materiału.

Strona 3 z 3123