Cele
Przeglądem nowych propozycji w latach 20-tych i 30-tych były wystawy mieszkaniowe, których część stanowiły wzorcowe eksperymentalne osiedla prezentujące nowe propozycje dotyczące formy domów i kolorystyki, materiałów i technik budowlanych oraz sposobu urządzania wnętrz mieszkalnych. Z inicjatywy Niemieckiego Werkbundu i jego krajowych sekcji w ciągu pięciu lat wybudowano sześć osiedli wzorcowych. Wszystkie osiedla cechowały się regionalnymi i narodowymi odrębnościami, nie można więc traktować tych przykładów jako niezależnej, niczym nie ograniczonej wypowiedzi architektów na temat nowoczesnego mieszkania.

Wystawy Werkbundu 1927-1933
1927: osiedle Weissenhof w Stuttgarcie, towarzyszące wystawie „Mieszkanie” („Die Wohnung”),
1928: osiedle Nowy dom (Nový Dům) w Brnie w dzielnicy Žabovřesky, towarzyszące wystawie „Współczesnej Kultury Czechosłowackiej”,
1929: osiedle WuWA we Wrocławiu, towarzyszące wystawie „Mieszkanie i miejsce pracy” (WuWA – „Wohnung und Werkraum” Ausstellung),
1931: osiedle Neubühl w Zurichu w dzielnicy Wollishofen,
1932: osiedle Baba w Pradze, w dzielnicy Dejvice,
1932: osiedle Lainz w Wiedniu.

materialy-reklamowe
Materiały reklamowe wystawy Werkbundu WuWA we Wrocławiu.

Śląski Oddział Werkbundu
W 1925 roku powołano Śląską Sekcję Niemieckiego Werkbundu (Schlesischer Landesverband des Deutschen Werkbundes – DWB). Zorganizowanie wystawy mieszkaniowej najprawdopodobniej zaproponowali młodzi wrocławscy architekci pod kierunkiem Heinricha Lauterbacha, którzy z dala od ośrodków „Neues Bauen” w Niemczech, chcieli mieć możliwość przedstawienia swoich poglądów na temat nowoczesnego mieszkania. Pomysł ten zaakceptowano we wrocławskiej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego, w której pracowali Hans Scharoun oraz Adolf Rading i to właśnie jego Zarząd Werkbundu w Berlinie mianował przewodniczącym komitetu roboczego halowej części wystawy, a kierownikiem do spraw artystycznych został Heinrich Lauterbach. Organizacją wystawy zajęła się Wrocławska Spółka Targów i Wystaw. Profesor Johannes Molzahn z Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego był odpowiedzialny za projekty materiałów reklamowych.

Otwarcie wystawy
Wystawa została otwarta 15 czerwca 1929 roku. Uroczystości odbyły się w Hali Stulecia. Władze państwa reprezentowali: Minister Rzeszy dr Theodor von Guérard oraz Minister Stanu dr Heinrich Hirtsiefer. W mowie powitalnej nadburmistrz miasta podkreślił cel wystawy, jej znaczenie dla Prowincji wschodnich i trudności w finansowaniu tego przedsięwzięcia.